POŠTY NA ROŽNOVSKU  
  Prostřední Bečva 

 

Sto let pošty v obci Prostřední Bečva

V letošním roce má poštovní přeprava v obci Prostřední Bečva dvě výročí a to 100 let od zřízení poštovny a 55 let činnosti poštovního úřadu. Historie pošty v obci je ale delší a sahá až na konec 19. století.

Před založením poštovního úřadu byly poštovní zásilky do obce Prostřední Bečva doručovány prostřednictvím c.k. poštovního úřadu v Rožnově (založen v r. 1850 – sběrna psaní) a později c.k. poštovního úřadu v Hutisku (založen v r. 1891), do jejichž doručovacích okrsků obec také patřila.

První informace o poště na území  obce Prostřední Bečva je ze srpna roku 1897. Tehdy byla na Pustevnách, které patřily již v 19. století do katastrálního území obce Prostřední Bečva, uvedena do provozu t.zv. soukromá listovní sběrna (předchůdce poštovny*). Správcem této listovní sběrny na Pustevnách byl František Parma, který měl v nájmu útulny Na Pustevnách Šumná, Maměnka a Libušín, postavené v létech 1891 až 1899 Pohorskou jednotou Radhošť. Od 16. července 1902 převzala soukromou sběrnu Pustevně na Radhošti C.k. poštovní správa a přeměnila ji na oficiální c.k. poštovnu. Poštovní zásilky byly z této poštovny doručovány většinou na poštu ve Frenštátě pod Radhoštěm, který byl jejich vyúčtovacím poštovním úřadem (dále jen VPÚ). Cesta na Pustevny z frenštátské strany byla dokončena již v roce 1911. Některé zásilky však byly doručovány i přes poštovní úřad v Rožnově, nebo přímo prostřednictvím vlakové pošty Rožnov-Krásno. Bylo to pravděpodobně podle toho, jestli některý ze zaměstnanců útulen, případně přímo odesilatel poštovní zásilky, šel z Pusteven směrem do Rožnova a listovní poštu sebou vzal (dokládají to razítka na některých zásilkách ve sbírce autora). Stavba cesty z  Prostřední Bečvy na Pustevny byla zahájena až v roce 1932 a dokončena byla po přestávce teprve v roce 1948.

Přímo v obci byla poštovna zřízena a uvedena do provozu až od 1.5.1914. Poštovna podléhala VPÚ v Hutisku. Poštovna byla umístěna v domě č.p.104 ( Na Ulici ) - Obr. 1, obchodníka Josefa Hrubého, který byl dle Statutu c.k. poštoven prvým poštovným a poštovnu také vedl. Do povinností poštovného patřilo shromaždování zásilek a jejich doručování na poštovní úřad Hutisko (vzdálený asi 3 kilometry) a také z něj přinášel došlé zásilky a tyto pak případně i roznášel občanům obce. Spolu s ním byla v poštovně zaměstnána také Božena Křenková, kterou si Josef Hrubý později vzal za manželku. Po smrti Josefa Hrubého vedla poštovnu nějakou dobu Božena Hrubá (rozená Křenková), která se potom ale provdala za p. Mikulenku. Dům č. 104 od ní později koupil její bratr, obchodník František Křenek, který poštovnu delší dobu vedl a byl poštovným. O historii pošty v obci se můžeme dozvědět také z  obecní kroniky z roku 1920, kde je zapsáno: „Ve schůzi obecního zastupitelstva, konané dne 7. listopadu 1920 za přítomnosti 20-ti členů, usneslo se podati žádost o zřízení poštovního úřadu v Prostřední Bečvě… . Této žádosti nebylo ze strany nově zřízené Československé pošty vyhověno a tak poštovna v obci přetrvala až do r. 1950, kdy byla zrušena, jako převážná většina poštoven v československé republice. V roce 1932 byl v obci zaveden telefon – (byl v domě č.104 - obchod B. Mikulenkové, kde byla poštovna). Asi od r. 1935 byly zásilky doručovány prostřednictvím poštovního autobusu, který jezdil na trase Rožnov pod Radhoštěm, Vigantice, Hutisko, Prostřední Bečva, Horní Bečva.

K označování odesílaných (příp. přijatých ) zásilek používala poštovna nejprve dvouřádkové hranaté gumové razítko s česko-německým opisem * PROSTŘEDNÍ BEČVA / MITTEL BEČWA HUTISKO * (obr. 2). Po vzniku Československého státu v roce 1918 používala poštovna tzv. znárodněné razítko. Bylo to původní razítko ze kterého byl vylomen německý text a zůstal pouze český text *PROSTŘEDNÍ BEČVA* ( HUTISKO ). Od r. 1920 bylo znárodněné razítko nahrazeno novým s českým opisem *PROSTŘEDNÍ BEČVA* ( HUTISKO ). Od 1.7.1939, kdy byla poštovna převedena pod poštovní úřad v Rožnově pod Radhoštěm, používala nové razítko s  opisem *PROSTŘEDNÍ BEČVA* (ROŽNOV POD RADHOŠTĚM). V roce 1940 za protektorátu Čechy a Morava (1939- 1945), pak bylo původní české razítko nahrazeno dvouřádkovým razítkem s německo-českým textem *MITTEL BETSCHWA * (ROSENAU) / *PROSTŘEDNÍ BEČVA* (ROŽNOV p. R.). Po osvobození v  roce 1945 používala poštovna nejprve znárodněné razítko s vylomeným německým textem *PROSTŘEDNÍ BEČVA* (ROŽNOV p. R.) doplněné datem a od konce roku 1948 až po ukončení činnosti v roce 1950, pak nové razítko s českým textem Prostřední Bečva*( Rožnov p. R.), doplněné datem.

Podle poštovního věstníku č. 47/1950 byla činnost poštovny podřízené VPÚ v Rožnově p. Radh. ukončena k 31.10.1950.

Jak bylo poštovní spojení do obce zajišťováno po dobu cca 9 let, od zrušení poštovny do 1.prosince 1959, kdy zahájil činnost poštovní úřad, vedený poštmistrem (oznámeno ve Věstníku spojů č. 48/1959), se dosud nepodařilo oficiálně zjistit. Podle informací jedné pamětnice z Prostřední Bečvy to bylo přes poštovní úřad Horní Bečva, kde si přebírala starobní důchod. Občané také pravděpodobně využívali i poštovní úřad Hutisko a v krajním případě také v Rožnově pod Radhoštěm, podle toho, kam měli ze svého bydliště blíže, nebo jestli tam byli momentálně přítomni. To je i nadále předmětem dalšího pátrání autora v historii pošty v obci.

Prvním poštmistrem na poštovním úřadu Prostřední Bečva byl Josef Horkel, který tuto funkci vykonával asi do r. 1963. Po něm se vystřídaly ve funkci vedoucí pošty Marie Dorotíková, Eva Dvořáková, Květa Kubišová, Jiřina Krbová, Marie Machačová a Marie Musilová. Od konce roku 1971 zastával funkci administrátora p. Ladislav Karlík, který poštovní úřad předal k 15.6. 1972 pí. Věře Kuběnové. Ta zastávala funkci vedoucí, později poštmistra nejdéle a to celých 34 let, až do r. 2006, kdy odešla do důchodu. Po ní byla vedoucí Jaroslava Tovaryšová a od 1.7.2008 je vedoucí pošty v Prostřední Bečvě pí. Daniela Hruškovská.

Ze zaměstnanců poštovního úřadu, kteří v minulosti pracovali ve funkcích doručovatelů a doručovatelek je možno zatím uvést tyto: Kubáň Bedřich, Fojtášek Jan, Macura Jan nejstarší, Kyšák Jan, Janíček Josef, Červený Metoděj, Vojkůvková Eliška, Jurošková Jaroslava, Pavlátová Anežka, Vaňková Věra, Ondryášová Františka, Sobková Jitka, Pavlátová Svatava a Fárková Petra. Ti všichni měli podíl na zajištění poštovního provozu v celém katastru obce.

Od r. 1959 do r.1965 byl poštovní úřad umístěn v domě č. 239 na ulici (nyní prodejna Hruška). Od r. 1965 do r.1976 byl v budově stávajícího Obecního úřadu č.p.272. Krátkou dobu byl také v přízemí budovy základní školy ve středu obce (škola u mostu) - asi v r. 1972. V květnu 1976 se poštovní úřad přestěhoval do nově vybudovaného Domu služeb, ve kterém je i v současné době.

Z dalších důležitých údajů v historii poštovního úřadu prostřední Bečva je možno uvést hlavně:

  •  1.1.1973 - přidělení poštovního směrovacího čísla (PSČ ) 756 56

  • září 1998 - zavedení počítačového systému APOST

  • 1.4.2004 - změna poštovního úřadu na satelitní (doručovatelé převedeni pod poštovní úřad Horní Bečva s tím, že tento poštovní úřad doručuje zásilky občanům Prostřední Bečvy a zajišťuje také pravidelné vybírání poštovních schránek s odesílanou listovní poštou v obci)

  • 2014 - poštovní úřad 756 61 Rožnov pod Radhoštěm 1 převzal doručování zásilek v obci Prostřední Bečva.

Poštovní úřad v Prostřední Bečvě, který má nyní pouze jednu zaměstnankyni – přepážkového pracovníka – specialistu, pí. Danielu Hrušovskou. Ta má ve své pracovní náplni podej listovních a balíkových zásilek, výdej důchodů, činnost Poštovní spořitelny vč. jejich dalších produktů jako je pojištění a stavební spoření, Reiffeisen st. spoření, produkty České pojišťovny, podej sázenek Sportky, prodej novin a časopisů . Za rok 2013 bylo přijato celkem 11700 obyčejných a doporučených listovních zásilek, 800 balíků, 9500 podaných a vyplacených peněžních zásilek, vyplaceno 2500 důchodů, prodáno 4000 ks novin a časopisů. Pro jednu zaměstnankyni, která pracuje na zkrácený úvazek 6,2 hodin, t.zn. cca 80% normální pracovní doby pošty, to není určitě snadné zvládnou všechny tyto činnosti k plné spokojenosti obyvatel obce (a to nesmí onemocnět!).

Od svého zřízení v roce 1959 až do konce r. 1972 používal poštovní úřad k označování zásilek dvoukruhové poštovní razítko s opisem Prostřední Bečva s můstkem, na kterém je úplné datum den, měsíc, rok a hodina odeslání s rozlišovacími písmeny a, b ,c. Od roku 1986 do roku 2004 to bylo obdobné razítko s opisem 756 56 Prostřední Bečva s rozlišovacími čísly 1,2,3,4. V současnosti je z důvodu omezení provozu  požíváno pouze poslední razítko z rozlišovacím číslem 4 - Obr. 3.

K výročí pošty byly vydány v omezeném rozsahu příležitostné známky s přítiskem na kuponech a příležitostné obálky s přítiskem, poštovní úřad má také k dispozici od 1.5. 2014 do vyčerpání příležitostnou R- nálepku na doporučené dopisy.

 

Ke stému výročí pošty přejeme pí. Hrušovské pevné zdraví a dobré nervy, aby své úkoly poštovního zaměstnance zvládla k plné spokojenosti občanů Prostřední Bečvy.

Vladimír Vystavěl ©2014

Obr. 1 Obchod p. Josefa Hrubého č.p. 104 (Na Ulici) - kde byla umístěna poštovna

Obr. 2 První poštovní razítko používané poštovnou v Prostřední Bečvě od r. 1914 do poloviny roku 1919

.

Obr 3 Poslední razítko používané v současné době



Poznámky:

1 - *Poštovny byly (a dosud jsou) pomocné poštovní služebny, které se zřizovaly k usnadnění poštovního (příp. i telegrafního a telefonního) styku v místech, kde nebyly zřízeny poštovní úřady. Důvodem byla obvykle odlehlost nebo špatná přístupnost místa kombinovaná s relativně malým poštovním provozem, takže klasický poštovní úřad by v příslušné obci nebo lokalitě nebyl ekonomicky efektivní. Poštovny byly tehdy zřizovány podle výnosu rakouského ministerstva obchodu ze dne 24.4.1900.


2 - Informace „Již v roce 1913 byla v obci pošta“, z  publikace Okres Vsetín - Rožnovsko, Valšskomeziříčsko, Vsetínsko vydané v r. 2002 je nepřesná. Podle údajů o vzniku poštoven v okolí Rožnova pod Radhoštěm, které má autor článku k dispozici (jsou podloženy studiem poštovních historiků viz Statut c.k.poštoven a České a slovenské poštovny 1900-1958 ), byla poštovna v obci Prostřední Bečva zřízena a uvedena do provozu až od 1.5.1914, tedy asi o rok později. V tomto smyslu by bylo vhodné upřesnit i termín vzniku pošty (poštovny) v obci v dosud publikovaných materiálech.


Autor článku děkuje toto cestou všem občanům Prostřední Bečvy i okolních obcí, kteří mu v minulých letech pomohli svými informacemi, fotografiemi a dalšími materiály upřesnit historii pošty v Prostřední Bečvě.

Protože v historii této pošty jsou dosud některé dosud neznámé skutečnosti, obrací se znovu na občany s prosbou o pomoc a další spolupráci. Pro další doplnění a upřesnění historie pošty v Prostřední Bečvě potřebuje informace, které by pomohly tuto, stoletou, historii upřesnit a doplnit. Jedná se o všechny informace o činnosti pošty, osob, které na poště pracovaly, dobové fotografie a dále poštou prošlé historické celistvosti s razítky pošty Prostřední Bečva (např. dopisy, pohlednice, podací lístky od peněz, balíků, cenných papírů a pod.). Kdo by výše uvedené informace, případně materiály měl a mohl je zapůjčit k okopírování, ať se obrátí na obecní úřad obce nebo na autora článku – adresa na OÚ. Všechny podle Vás snad i nevýznamné informace a materiály nám určitě pomohou sestavit ještě podrobnější historii pošty Prostřední Bečva pro další generace. Děkujeme za ochotu a pomoc.

 


Vladimír Vystavěl ©2014



   

 

 

 

 

 link to: Klub filatelistů Rožnov

poslední aktualizace 17. května 2014

mail to webmaster