V květnu roku 2002 oslavil poštovní úřad ve Valašské Bystřici 110 let od svého založení. C. k. poštovní úřad v tehdejší obci Velká Bystřice u Rožnova byl uveden do provozu 1. 5.1892.
V době svého vzniku byl poštovní úřad umístěn v domě č.p. 222, který vlastnil Vít Steinhardt (nynější hostinec u Pernických). Na základě žádosti Steinhardtových se v roce 1919 poštovní úřad přestěhovala do místností v tehdejším Záloženském hostinci č.p. 318 (dnes tzv. Domek). Po vybudování a uvedení do provozu nové měšťanské školy, se poštovní úřad v roce 1935 přestěhoval do zrušené školy u kostela č.p. 181, ve které je i v současné době.
Od založení v r. 1892 do současnosti se ve vedení poštovního úřadu ve Valašské Bystřici vystřídali:
Anna Steinhardtová - poštovní expedientka (1892 - 1919 )
Tomáš Navrátil - poštmistr (1919 - 1930 )
A. Marková ( 1931 - 1939 )
Alois Kašpar - poštmistr ( 1939 - 5/1964 )
Marie Barabášová - poštmistrová (6/1964, 11/1964 - 6/1989 )
Květa Kubišová - pověřená vedoucí ( 7- 10 /1964 )
Jana Petrůsková - vedoucí ( 7/1989 - 11/1990
Jana Pokorná - poštmistrová ( 1.12.1990 dosud ).
Vzhledem k velké územní rozloze obce (33 km²) a členitému horskému terénu, ve kterém měl poštovní úřad zajišťovat doručování zásilek, byly ve Valašské Bystřici zřízeny postupně také dvě poštovny. Patřily ke zdejšímu poštovnímu úřadu a usnadňovaly občanům obce přepravu poštovních zásilek. Do poštovny lidé přinesli psaní nebo jinou poštovní zásilku a poštovný (osoba, která zajišťovala obsluhu poštovny) ji označil razítkem poštovny, doručil zásilku na poštovní úřad ve Valašské Bystřici, který ji označil denním razítkem pošty a teprve odeslal obvyklým způsobem k adresátovi.
První poštovna, která zahájila činnost od 1.9.1921, byla v obci Malá Bystřice a zásilky označovala fialovým obdélníkovým razítkem s opisem MALÁ BYSTŘICE (VALAŠSKÁ BYSTŘICE). Poštovným byl pan Štěpán Stančík st. ( nar. v r. 1909 )
a poštovna byla umístěna v domě jejich rodiny na Santově.
Druhá poštovna zahájila činnost od 1.5.1924 (byla umístěna pravděpodobně ve škole na pasekách - (dnes Charita) a k označování zásilek používala podobné razítko s opisem PASEKY (VALAŠSKÁ BYSTŘICE).
Za protektorátu používaly poštovny razítka s německo-českým opisem * KLEIN BISTRITZ (WALLACH. BISTRITZ) / * MALÁ BYSTŘICE (VAL. BYSTŘICE) a
* HAUWALD (WALLACH. BISTRITZ) /* PASEKY (VALAŠ. BYSTŘICE). Obě poštovny ukončily svoji činnost k 30.9.1950, tedy v době, kdy končila činnost většiny poštoven Československé pošty.
První razítko C.k. rakousko-uherského poštovního úřadu v tehdejší Velké Bystřici (od r. 1892 do r. 1919) bylo jednokruhové a mělo německo - český opis GROSS BISTRITZ b. ROŽNAU / VELKÁ BYSTŘICE u ROŽNOVA, uprostřed s datem podání sestávajícím z dne, měsíce a roku (dvojciferného).
Po vzniku Československé republiky v roce 1918 bylo krátkou dobu používáno totéž razítko s vylomeným německým textem ( t.zv. znárodněné ).
Od roku 1919 již bylo používáno nové dvoukruhové československé pošty s můstkem a opisem *VELKÁ BYSTŘICE U ROŽNOVA * Č.S.P. s rozlišovacím písmenem a. Na můstku mělo datum sestávající ze dne, měsíce a roku podání.
Od roku 1925, kdy byl název obce změněn na Valašská Bystřice, se v návaznosti na to změnilo i razítko. Razítko mělo opis s novým označením VALAŠSKÁ BYSTŘICE * * * rozlišovací písmeno b.
V období protektorátu Čechy a Morava (od konce roku 1939 do května 1945) bylo používáno nové dvoukruhové razítko s německo-českým opisem +WALLACHISCH-BISTRITZ+VALAŠSKÁ BYSTŘICE s můstkem s rozlišovacím písmenem a.
Po osvobození v květnu 1945 bylo toto razítko z vylomeným německým textem používáno až do roku 1947, kdy bylo nahrazeno novým dvoukruhovým razítkem s opisem VALAŠSKÁ BYSTŘICE * * * s rozlišovacími písmeny a, b s můstkem. Na můstku bylo datum podání sestávající z dne, měsíce, roku (poslední dvojčíslí).
V rámci zavedení poštovních směrovacích čísel bylo v roce 1975 poštovnímu úřadu ve Valašské Bystřici přiděleno PSČ 756 27 a toto číslo bylo doplněno i na denní razítka, která mají nyní opis 756 27 VALAŠSKÁ BYSTŘICE * s rozlišovacími čísly 3 až 6 ( č. 1 a 2 jsou již vyřazena z provozu). Používá se také ještě jedno starší razítko bez PSČ bez data s písmenem a.
I když telefon byl v obci zaveden již od roku 1912 (pouze na faře), byl až v roce 1921 zaveden i na poštovní úřad ( obec na jeho zřízení přispěla 15.000 Kč ).
Poštovní zásilky byly z poštovního úřadu ve Valašské Bystřici odváženy obvykle jednou denně do Rožnova pod Radhoštěm, odkud již byly expedovány vlakovou poštou do Krasna u Valašského Meziříčí a odtud pak dále k adresátům.
Vzhledem k tomu, že spojení do Rožnova pod Radhoštěm bylo pro členitost a velké výškové rozdíly terénu dosti obtížné (zejména v zimním období), začala od 16. října 1923 jezdit z Valašské Bystřice denně jízdní pošta do Růžďky. Prvním nájemcem této pošty byl Michal Zezulka. Dostával za to denní plat 20 Kč. Po zákroku poslance Emanuela Vencla z Rožnova p. Radh. byl Zezulkovi plat zvýšen na 30 Kč. Dovážel poštovní zásilky také do Rožnova pod Radhoštěm. Po něm vozili poštu do Rožnova také Machýčkovi.
V době vzniku měl poštovní úřad ve Valašské Bystřici pouze jednu přepážku a mimo poštmistra 1-2 zaměstnance (listonoše), kteří doručovali zásilky. Kolem r.1900 zajišťovali zaměstnanci poštovního úřadu ve Valašské Bystřici denně odeslání a doručení jen několika až desítky, převážně listovních nebo novinových zásilek. Postupně, s růstem počtu zásilek bylo nutno rozšiřovat počet zaměstnanců.
V době poštmistrování pí. Barabášové v r. 1964 měla pošta nejprve jednu přepážku. Pro velký nárůst počtu zásilek byla od r. 1970 zřízena i druhá přepážka. Na poště v té době pracovalo celkem 6 zaměstnanců z toho 4 doručovatelé. Pro rozvážku poštovních zásilek v celém obvodu Valašské Bystřice používali doručovatelé mimo jízdních kol také osobní automobil, který se velmi osvědčil a je využíván i v současné době.
Důležitým mezníkem v modernizaci poštovního provozu ve Valašské Bystřici bylo zavedení počítačových terminálů systému APOST od 1.12. 1990.
Pro dnešní obec‚ s přilehlými samotami a rekreačními chatami (s více než 2200 obyvateli) na celkové ploše přes 36 km2 v horském terénu, zajišťuje poštovní služby celkem 6 zaměstnanců pošty. Zásilky pro obyvatele Valašské Bystřice, Malé Bystřice, části obce Velká Lhota a části obce Vidče dnes doručují 3 doručovatelky, dvě pěší s jízdním kolem a jedena s automobilem. Denně projde rukama zaměstnanců poštovního úřadu více než 400 listovních zásilek, 35 balíků, musí vyřídit kolem 120 vkladů a výběrů na poštovní poukázky i v rámci Poštovní spořitelny ČSOB, roznesou skoro 1000 reklamních materiálů různých firem a zajišťují také distribuci novin a časopisů. Poštovní úřad měsíčně vyplatí také více než 600 důchodů. Paní poštmistrová Pokorná se svými pěti spolupracovnicemi se musí činit, aby tento rozsah poštovních služeb zvládly včas a k plné spokojenosti obyvatel obce a rekreantů, kteří Valašskou Bystřici a okolí po celý rok navštěvují. Za to jim k výročí jejich poštovního úřadu patří poděkování spokojených obyvatel Valašské Bystřice.
Vladimír Vystavěl ©2002
|
|