POŠTY NA ROŽNOVSKU  
  Zubří 

 

Historie pošty v obci Zubří

 

 

V letošním roce v červnu oslavuje poštovní úřad v Zubří 120. výročí od svého oficiálního založení.

První zprávy o poště v Zubří pochází z období kolem roku 1870. Do tehdejší samostatné obce Zubří, která měla kolem 2500 obyvatel a rozlohu 29 km², zajišťoval doručování poštovních zásilek C.k poštovní úřad v Rožnově, do jehož doručovacího okrsku obec patřila. Ten byl založen již v r. 1850 (nejprve sběrna psaní, od r. 1862 poštovní úřad) a spravovala jej rodina Billů - poštmistr František Bill st. a jeho syn Martin Bill. Obyčejné zásilky přivezl poštovní kočí, který zajišťoval poselské jízdy mezi Rožnovem a Valašským Meziříčím. Zásilky byly přepravovány v  uzamčené brašně, kterou kočí předal Františku Millerovi - sedlářskému mistrovi, který bydlel při silnici v Zubří (na tomto místě - naproti vrátnice do podniku Gumárny stojí dnes dům č.p. 625). Od něj brašnu převzal obecní posel a poštu pak doručil adresátům. Neoficiální poštovní úřadovnu - pravděpodobně sběrnu psaní,  vedl Jan Palacký - poslední zuberský fojt, mladší bratr Františka Palackého, známého českého historika. Ta byla v části obce „na Solajni č. 6, kde Jan Palacký hospodařil (ve východní části nynějšího areálu podniku Gumárny). Dosud se nepodařilo zjistit, kdy tato  dočasná sběrna zahájila a ukončila. svou činnost (mohlo to být mezi lety 1865 - 1893).

Oficiální C. k. poštovní úřad byl v Zubří zřízen až od 17. července 1893 a to na základě požadavku starosty obce Čeňka Krupy (obec vedl od r.1892 do r 1918). První expedientkou na poště byla Theodora Kristová rozená Wünschkeová, která vedla úřad nepřetržitě až do r. 1915. Po ní vedení úřadu převzala její dcera Bohdana Kristová. která zde působila ještě v r. 1924.   Tento poštovní úřad byl od počátku činnosti v domě č. 238 u Perniců ( postaven v r.1890 - je poblíž dnešního městského úřadu). U tohoto domu, byl vybudován přístavek, kterým se vcházelo do dvou místností pošty. Od r. 1896 měla zuberská pošta také telegrafní stanici. Od r. 1892, po zahájení provozu na nově vybudované železniční trati z Krasna nad Bečvou do Rožnova, byly poštovní zásilky do Zubří přijímány přímo z  vlaku na zastávce v Zubří. Po zavedení vlakové pošty č. 444 a 445 KRASNA- ROŽNAU  z  Krasna do Rožnova a zpět využívali občané Zubří k odesílání listovních zásilek také tuto vlakovou poštu a to tak, že zásilky vkládali přímo do poštovní schránky umístěné na poštovním voze vlakové soupravy. Vlaková pošta mezi Krásnem (později Valašským Meziříčím) a Rožnovem p. Radh.  byla v provozu v období C a K monarchie, 1. československé republiky, protektorátu Čechy a Morava a Československa až do roku 1958, kdy byla nahrazena poštovním automobilním kursem Československé pošty č. 911 - ten  jezdil na trati Valašské Meziříčí 1 -  Valašské Meziříčí 3  (Krhová)  –  Zašová  –  Střítež  nad Bečvou  –  Vidče  -  Zubří  -  Valašské Meziříčí 1  .

Během stodvaceti let své činnosti se pošta v Zubří mnohokrát stěhovala. V prvém období od svého založení byla umístěna v domě č. 238 u Perniců, potom pravděpodobně od počátku 20. století v domě č. 73 u Kristů (poblíž domu služeb).V  roce 1924 se přestěhovala do domu č. 414 na Poštovní ulici, který obec odkoupila za 35.000 Kč pro potřeby poštovního úřadu. Přesnou dobu působnosti pošty v období od r. 1893 do r. 1925 na jednotlivých místech se zatím nepodařilo zjistit a  tak budou pro toto upřesnění velmi potřebné informace těch občanů Zubří, kteří je mohou mít po svých předcích.. V domě č. 414 se vystřídalo několik poštmistrů. Nejdéle zde bydleli a jako zaměstnanci pošty  působili manželé Dvořáčkovi (poštmistr p. Dvořáček)  a od r. 1955 rodina Kocurkova. Pravděpodobně nejstarší žijící bývalá pracovnice zuberské pošty je paní Kocurková - * 1920 (na obrázku).  Od r. 1981 do r. 1986 byla pošta opět u Kristů a od počátku r. 1987 do současné doby je v budově Domu služeb č.p. 79.

Po panu Aloisu Kocurkovi pracovali na zuberské poště následující poštmistři případně administrátoři (vedoucí pošty):

Medvecká Anna

Lojkasková Marie

 

Karlík Ladislav

Landová Ludmila

Paseková Kateřina

Krupová Katalina 

Andrýsková Milada

Jaroslava Tovaryšová.

Od 01/2007 po současnost vede poštu opět pí. Andrýsková, která na zuberskou poštu nastoupila v listopadu 1986.

K označování zásilek používala pošta v Zubří od založení v  r. 1893 kulaté jednokruhové razítko s německým textem ZUBŘI s datem sestaveným ze dne, měsíce a roku odeslání. Teprve od  roku 1907 bylo toto čistě německé razítko nahrazeno novým razítkem s česko-německým textem ZUBŘÍ * ZUBŘI s rozlišovacím písmenem a. Razítko již bylo dvoukruhové s můstkem, na kterém byl uváděn den, měsíc, rok a hodina odeslání. Toto razítko bylo používáno až do r. 1920 a při tom nebylo ani tzv. znárodněno (nebyl vylomen německý text), jak tomu bylo po ustavení Československé republiky v r. 1918 -.1919 na většině ostatních poštovních úřadů tehdejší Československé republiky. Od r. 1920 používala zuberská pošta nové razítko s českým textem ZUBŘÍ * ČSP  s rozlišovacím písmenem a. Od r. 1933 přibylo další razítko s textem ZUBŘÍ *** s rozlišovacím písmenem b.

V době druhé světové války – protektorát Čechy a Morava (od 12. května 1940) byla tato razítka nahrazena novými protektorátními razítky s německo - českým textem *ZUBERN * ZUBŘÍ s rozlišovacími písmeny a, b. Po osvobození, asi od června roku 1945 do roku 1948, byla tato razítka používána jako znárodněná (odstraněn německý text). Od r. 1948 již byla používána nová československá razítka  s opisem ZUBŘÍ *** s rozlišovacími písmeny a, b, c. Po zavedení poštovních směrovacích čísel bylo poště Zubří přiděleno PSČ 756 54, které se od roku 1975 objevilo i na nových razítkách s rozlišovacími čísly  1, 2, 3, 4 a 5. Pošta dosud používá také frankotypový stroj Postalia. Razítkovací stroj na poštovní poukázky používala pošta až do září 1997, kdy byl do provozu uveden moderní počítačový systém APOST, který umožnil zvládnout velké požadavky kladené v poslední době na rozsah  poštovních  služeb.

Ke stému výročí založení  používala pošta v Zubří od 17. 6. 1993 asi 14 dnů příležitostné ruční razítko  s opisem ZUBŘÍ   100 LET POŠTY *  1893 - 1993 *se symbolickou poštovní trubkou a datem 17.6.1993 a ke 110. výročí ří na doporučených nálepkách APOST přítisk

 ’’ 110. let pošty ’’ - od 17. do 30.6. 2003 (uvedeno na obrázcích ),  K letošnímu 120. výročí bude pošta Zubří používat na doporučených nálepkách APOST přítisk ’’ 120. let pošty ’’  - od 17.6. do 30. 6. 2013. V omezeném rozsahu budou pro sběratele vydány také soukromé příležitostné obálky s přítiskem k tomuto výročí.

 

V prvých létech po založení pošty byli na zuberské poště 1-2 zaměstnanci, kteří zajišťovali bez problémů poštovní provoz. Tehdy odesílali, případně doručovali za měsíc jen desítky až stovky zásilek, převážně listovních a novinových.

Zvláště v posledních létech od počátku tohoto století se poštovní provoz značně rozrostl a dnešní čtyři zaměstnanci pošty (všechny ženy) se musí činit, aby zajistil poštovní služby pro více jak pětitisícové město, kterým se Zubří stalo v r 2002. Současný poštovní úřad má 3 přepážky, které vyřizují mimo listovní, peněžní i balíkové zásilky také ostatní standardní služby České pošty vč. služeb Poštovní spořitelny, Czech Pointu a další standardní služby související sestavebním spořením, penzijním připojištěním, prodejem zboží, telefonních karet, novin a čsopisů. Pro představu o tom, jak se zvýšil objemu poštovní přepravy uvedu, že na zuberské poště bylo  v roce 2012 přijato a vyřízeno více jak 26 tisíc obyčejných, doporučených a cenných listovních zásilek, přes 1800 balíků a EMS v tuzemské i mezinárodní přepravě, přes 26 tis. bankovních operací,  vyplaceno skoro 8 tis. důchodů u přijato skoro 19 tis. sázenek Sazky.  Obdobný je i počet doručených poštovních zásilek, které do schránek občanů, nebo přímo jim, doručily  3 doručovatelky z  řídící pošty 756 61 Rožnov pod Radhoštěm 1, která od r. 2002 převzala v rámci reorganizace poštovních služeb s.p. Česká pošta, doručování poštovních zásilek v celém katastru městě Zubří.

 

Ke  stodvacátému výročí  pošty  v  Zubří  přejeme  kolektivu  zaměstnanců  poštovního úřadu, vedeným paní Andrýskovou, vše nejlepší, hlavně dobré zdraví a trpělivost, aby zvládli velký rozsah poštovních služeb, který pro občany a firmy města Zubří zabezpečují.

 

                                                                    Vladimír Vystavěl , Rožnov pod Radhoštěm  

 

 

Autor článku děkuje všem občanům Zubří a Rožnova p. Radh., kteří mu v minulých letech, svými informacemi a poštovními dokumenty, pomohli upřesnit historii pošty v Zubří.

Obrací se znovu na občany s prosbou o pomoc a spolupráci. Pro další doplnění a podrobnější zpracování historie pošty v Zubří potřebuje informace, které by pomohly tuto stodvacetiletou historii upřesnit a doplnit. Jedná se o všechny informace o činnosti pošty (např. umístění pošty, jména zaměstnanců, kteří na poště pracovali, fotografie apod.), dále poštou prošlé celistvosti s razítky pošty Zubří (dopisy, pohlednice, podací lístky od peněz, balíků, doporučených dopisů, cenných psaní apod.). Kdo by výše uvedené informace případně materiály měl a mohl je zapůjčit k okopírování, ať se obrátí na redakci našich novin. Všechny podle Vás nevýznamné informace nám určitě pomohou (jako již v posledních letech pomohly) upřesnit a sestavit podrobnou historii pošty v Zubří. Redakce a autor článku děkují za ochotu a pomoc.

 

.

 

 

 

 

 link to: Klub filatelistů Rožnov

poslední aktualizace 23.června 2013

mail to webmaster